Kuchenne know-how

2014-03-23

     Kuchnia przestronna, ergonomiczna i ładna to marzenie niemalże każdej gospodyni. Jaka powinna być aranżacja wnętrz kuchennych, aby sprostała takim oczekiwaniom?

     Architekt czy biuro projektowe zgodnie orzekną, że diabeł tkwi w szczegółach. Największe znaczenie mają ułożenie mebli i podział przestrzeni na strefy działania. I tak najlepszym ustawieniem mebli jest kształt litery G lub U, a najgorszym – L. Zadbajmy także o podział na konkretne strefy: pierwsza – przechowywania, druga – przygotowywania posiłków, trzecia – gotowania, czwarta – zmywania. W ten sposób praca w kuchni będzie nie tylko wygodna, ale także łatwa, szybka i przyjemna, bo wszystkie czynności wykonywane będą niemalże intuicyjnie.

    Przeanalizujmy zatem poszczególne strefy. Przestrzeń do przechowywania powinna być zaaranżowana zgodnie z ilością produktów, które konsumuje rodzina. Wielkość szafek i pojemność szuflad warto zatem dostosować do liczby domowników. Druga strefa potrzebuje dużego blatu i akcesoriów kuchennych (noży, desek do krojenia itd.), które będą zawsze pod ręką, na przykład dzięki wysuwanej szafce typu cargo. Gotowanie wymaga łatwego dostępu do garnków i patelni oraz okapu odprowadzającego parę i ciepło znad kuchenki. Strefę zlewu warto wyposażyć za to w estetyczne relingi z wiszącymi koszyczkami i elegancką metalową suszarkę do naczyń.

Tagi: aranżacja wnętrz, kuchnia, architekt, biuro projektowe, ergonomia kuchni,